Sunday’s Iowa Results at JO Nationals

8 Under Girls Long Jump, Madison Grover, I-Run Track and Field, 4.72m/15′ 6″, 10th Place
9-10 Boys 1500M Run, Preston Stensland, Ames All-American Track Club, 4:56.49, 4th Place
11-12 Girls High Jump, Adeline Tesdahl, Lynx Youth Track Club, 1.25m/4′ 1.25″, 34 Place
11-12 Boys 1500M Run, Luke Knepp, Mississippi Valley Track Club, 4:57.36, 30th Place
13-14 Girls Shot Put, Allison Van Gorp, Pella, 13.88m/45′ 6.50″, 3rd Place
13-14 Boys 100M Hurdles, Tamin Lipsey, Ames All-American Track Club, 13.46, 4th Place
13-14 Boys 1500M Run, Ainey Yell-Akok, Ames All-American Track Club, 4:13.44, 3rd Place
13-14 Boys 3000M Run, Bryson Canton, Iowa Speed Track and Field, 10:44.78, 38th
13-14 Boys Discus, Caden Rehmeier, I-Run Track Club, 37.99m/124′ 7″, 26th Place
13-14 Boys Discus, Gabriel Greenlee, Ames All-American Track Club, 37.33m/122′ 5″, 30th Place
15-16 Boys Javelin, Joshua Graves, Mississippi Valley Track Club, 37.48m/122′ 11″ – 26th Place
15-16 Boys Javelin, Tyler Kibling, Mississippi Valley Track Club, 34.85m/114′ 4″ – 36th Place
17-18 Girls Javelin, Jessica Junker, Mississippi Valley Track Club, 27.83m/91′ 3″, 29th Place
17-18 Girls Javelin, Kaitlyn Galetich, Waukee Track Club, 25.13m/82′ 5″, 36th Place
17-18 Boys 110M Hurdles, Gratt Reed, Central Iowa Excaliburs, 14.51, 8th Place
17-18 Boys 1500M Run, Spencer Smith, Mississippi Valley Track Club, 4:05.11, 6th Place
17-18 Boys High Jump, RyanKeck, Waukee Track Club, 1.85m/6′ 0.75″, 23rd Place

Saturday’s Iowa Results at JO Nationals

8 Under Boys Long Jump, Griffin Ludwig, Clive, No Mark
9-10 Boys Shot Put, Carson McInerney, Sioux City, 8.83m/28′ 11.75″, 7th Place
11-12 Girls Discus, Hannah Baier, Polk City, 22.34m/73′ 3″, 9th Place
11-12 Girls Long Jump, Jazlyn Hoehle, MVP Track and Field Club, 4.65m/15′ 3.25″, 10th Place
11-12 Boys 3000M Run, Collin Lillie, High Voltage Track Club, 11:31.54, 39th Place
13-14 Girls High Jump, Abby Reakes, Mississippi Valley Track Club, 1.50m/4′ 11″, 18th Place
13-14 Boys 100M Hurdles, Tamin Lipsey, Ames All-American Track Club, 13.61, Qualified for Finals
13-14 Boys 800M Run, Ainey Yell-Akok, Ames All-American Track Club, 2:14.10, 8th Place
13-14 Boys 3000M Run, Bryson Canton, Iowa Speed Track and Field, 10:44.78, 38th
13-14 Boys Long Jump, Mekou Smith-Reed, Mississippi Valley Track Club, 5.69m/18′ 8″, 11th Place
15-16 Girls 100M Hurdles, Peyton Steva, Iowa Speed Track and Field, 15.26, 14th Place
15-16 Girls 800M Run, Sadie Juergens, Adel, 2:22.01, 7th Place
15-16 Girls 3000M Run, Sophia Lee, Ankeny, 12:06.78, 27th Place
15-16 Girls Javelin, Gabbie Bullard, Iowa Speed Track and Field, 34.60m/113′ 6″, 8th Place
17-18 Girls 3000M Run, Kaylynne Bechen, Moville, 13:06.39, 20th Place
17-18 Boys 110M Hurdles, Gratt Reed, Central Iowa Excaliburs, 14.44, Qualified for Finals

Spencer Smith – JO Champion in 3000M Run.

Spencer Smith of Mississippi Valley Track Club became the second Iowa youth athlete to become a national champion at the 2017 JO meet in Lawrence, Kansas. His winning time of 8:50.08, bettering his time at the Region 8 meet by over 10 seconds.

Kaseam Domond Places 4th at JO Meet

Kaseam Domond of Ames All-American Track Club placed 4th in the 15-16 Boy’s Shot at the 2017 JO meet in Lawrence, Kansas. His 4th place throw was 15.67 meters (51′ 5″).

Friday’s Iowa Results at JO Nationals

8 Under Girls 400M Dash, Hailee McCarl, MVP Track and Field Club, 1:17.63, 29th Place
8 Under Girls 400M Dash, Frankie Huether, Ankeny, 1:22.98, 42nd Place
8 Under Girls Long Jump, Allie Hunter, Iowa Speed Track and Field, 3.14m/10′ 3.75″, 23rd Place
8 Under Girls Long Jump, Hailee McCarl, MVP Track and Field Club, 2.92m/9′ 7″, 32nd Place
9-10 Girls 400M Dash, Kendyl Smith, Mississippi Valley Track Club, 1:10.33, 30th Place
9-10 Girls Shot Put, Katie McVey, MVP Track and Field Club, 7.52m/24′ 8.25″, 8th Place
9-10 Girls 4x400M Relay, Avaya Mayes/Bre Foster/Drew Smith/Kendyl Smith, Mississippi Valley Track Club, 5:11.50, 18th Place
9-10 Boys 400M Dash, Preston Stensland, Ames All-American Track Club, 1:05.48, 23rd Place
9-10 Boys 400M Dash, Jordan Townsend, Tiger Track Club, 1:05.96, 27th Place
9-10 Boys 4x400M Relay, Adam Wey/Logan Williams/Ben Cheese/Adam Gatton Jr, Johnston Running Club, 5:35.60, 25th Place
11-12 Girls 400M Dash, Brenna Ott, I-Run, 1:07.05, 38th Place
11-12 Boys 400M Dash, Keegan Steege, Tiger Track Club, 1:11.59, 50th Place
11-12 Boys High Jump, Spencer Callahan, Lynx Youth Track Club, 1.30m/4′ 3.75″, 32nd Place
11-12 Boys High Jump, Remi Taylor, Central Iowa Excaliburs, 1.25m/4′ 1.25″, 42nd Place
13-14 Girls Long Jump, Brooklynn Johnson, Mississippi Valley Track Club, 4.92m/16′ 1.75″, 22nd Place
13-14 Girls Long Jump, Nyla Norman, IMPACTT Athletics, 4.87m/15′ 11.75″, 27th Place
13-14 Girls Javelin, Elaine Wang, Westside Track Club, 24.19m/79′ 4″, 31st Place
13-14 Girls 4x400M Relay, Kaitlin Carr/Kayla Lewis/Brooklynn Johnson/Hannah Stroud, Mississippi Valley Track Club, 4:32.21, 31st Place
13-14 Girls 4x400M Relay, Olivia Brown/Abby Reakes/Hannah Graves/Maria Wilson, Mississippi Valley Track Club, 4:59.83, 36th Place
13-14 Boys 400M Dash, Mekou Smith-Reed, Mississippi Valley Track Club, 54.49, 26th Place
15-16 Boys 400M Run, William Reemstma, Mississippi Valley Track Club, 52.16, 44th Place
15-16 Boys 3000M Run, Brady Griebel, Bellevue, 9:45.55, 21st Place
15-16 Boys Shot Put, Kaseam Domond, Ames All-American Track Club, 15.67m/51′ 5″, 4th Place
17-18 Girls 100M Dash, Keaton Kester, Earlham, 12.08, 24th Place
17-18 Girls Discus, Lea Grady, Mississippi Valley Track Club, 40.38m/132′ 5″, 11th Place
17-18 Boys 100M Dash, Tanner Iske, West Liberty, 10.77, 14th Place
17-18 Boys 400M Dash, Blake Langhurst, Lisbon, 49.47, 24th Place
17-18 Boys 3000M Run, Spencer Smith, Mississippi Valley Track Club, 8:50.08, 1st Place – NATIONAL CHAMPION
17-18 Boys 4x400M Relay, Corneille Logo/Tyler Williams/John Huntley/Benjamin Curry, Mississippi Valley Track Club, 3:33.62, 31st Place

Thursday’s Iowa Results at JO Nationals

8 Under Girls 4x100M Relay, Nature Wise/Ja’Niyah Miller/Semaria Jones/Ni’Aireae Miller, IMPACTT Athletics, 1:06.20, 18th Place
8 Under Boys 100M Dash, Caleb Brown, Mississippi Valley Track Club, 15.65, 44th Place
8 Under Boys 100M Dash, Drew Winterscheidt, Tiger Track Club, 16.13, 46th Place
8 Under Boys 100M Dash, Davis Tokheim, Johnston Running Club, 16.63, 50th Place
8 Under Boys Shot Put, Malon Taylor, Central Iowa Excaliburs, 5.40m/17′ 8.75″, 25th Place
8 Under Boys Shot Put, Holden Moore, Lynx Youth Track Club, 4.49m/14′ 8.75″, 35th Place
9-10 Girls Javelin, Kate McVey, MVP Track Club, 20.94m/68′ 8″, 12th Place
9-10 Boys 100M Dash, Xavier Russell, Central Iowa Excaliburs, 14.25, 47th Place
9-10 Boys Javelin, Matthew Tesdahl, Lynx Youth Track Club, 27.63m/90′ 7″, 14th Place
11-12 Girls 100M Run, Jazlyn Hoehle, MVP Track Club, 13.33, 27th Place
11-12 Girls 80M Hurdles, Jazlyn Hoehle, MVP Track Club, 15.06, 33rd Place
11-12 Girls 80M Hurdles, Adeline Tesdahl, Lynx Youth Track Club, 16.07, 43rd Place
11-12 Boys 80M Hurdles, Daniel Webster, Westside Track Club, 17.19, 53rd Place
13-14 Girls Triple Jump, Lillia Williams, High Voltage Track Club, 9.44m/30′ 11.75″, 36th Place
13-14 Boys 100M Dash, Tamin Lipsey, Ames All-American Track Club, 13.76, Qualifies for Semi Finals
13-14 Boys 1500M Run, Ainey Yell-Akok, Ames All-American Track Club, 4:17.33, Qualifies for Finals
15-16 Girls 100M Hurdles, Peyton Steva, Iowa Speed Track Club, 15.42, Qualifies for Semi Finals
15-16 Girls 1500M Run, Sophia Lee, Ankeny, 5:20.61, 38th Place
15-16 Boys 1500M Run, Noah Kohut-Jackson, Ames All-American Track Club, 4:18.02, 15th Place
15-16 Boys 1500M Run, Brady Griebel, Bellevue, 4:28.88, 35th Place
15-16 Boys Long Jump, Lopez Scott Jr, MVP Track Club, 6.40m/21′ 0″, 13th Place
15-16 Boys Long Jump, Kelvin Mukosa, Mississippi Valley Track Club, 6.10m/20′ 0.25″, 24th Place
17-18 Girls Shot Put, Lea Grady, Mississippi Valley Track Club, 11.77m/38′ 7.5″, 21st Place
17-18 Girls Shot Put, Kaitlin Diggins, High Voltage Track Club, 10.37m/34′ 0.25″, 38th Place
17-18 Girls 100M Dash, Keaton Kester, Earlham, 12.08, Qualifies for Semi Finals
17-18 Girls 200M Dash, Keaton Kester, Earlham, 24.36, 10th Place
17-18 Girls Long Jump, Alanna Muhammed, IMPACTT Athletics, 4.85m/15′ 11″, 46th Place
17-18 Girls 4x100M Relay, Kara Jakubsen/Jayda Brown/Lea Grady/Hailee Rewerts, Mississippi Valley Track Club, 52.80, 36th Place
17-18 Boys 100M Dash, Tanner Iske, West Liberty, 10.66, Qualifies for Semi Finals
17-18 Boys 110M Hurdles, Gratt Reed, Central Iowa Excaliburs, 14.25, Qualifies for Semi Finals
17-18 Boys 1500M Run, Spencer Smith, Mississippi Valley Track Club, 4:10.23, Qualifies for Finals
17-18 Boys Discus, Nick Phelps, Kingsley, 52.61m/172′ 7″, 5th Place
17-18 Boys Discus, Zach Morrison, Urbandale, 49.48m/163′ 0″, 8th Place
17-18 Boys Discus, Dawson Ellingson, Hudson, 44.97m/147′ 6″, 15th Place
17-18 Boys 4x100M Relay, Christopher Sayon/Langston Samples/Lawrence Weru/Jacob Cubacub-Johannes/Jedeh Bohn, Tornado Track Club, DQ – Exchange Zone Violation

Wednesday’s Iowa Results at JO Nationals

8 Under Girls 800M Run, Hailee McCarl, MVP Track Club, 3:03.15, 13th Place
8 Under Girls 200M Dash, Adysn Slack, Mississippi Valley Track Club, 35.66, 49th Place
8 Under Girls Javelin, Emma Stanley, Ames All-American Track Club, 11.04m/36′ 2″, 23rd Place
8 Under Boys 200M Dash, Caleb Brown, Mississippi Valley Track Club, 33.73, 37th Place
8 Under Boys 200M Dash, Drew Winterscheidt, Tiger Track Club, 36.05, 48th Place
8 Under Boys Javelin, Davis Tokheim, Johnston Running Club, 15.59m/51′ 1″, 22nd Place
8 Under Boys 800M Run, Griffynn Evans, Mississippi Valley Track Club, 3:00.60, 29th Place
9-10 Girls High Jump, Reagan Hanfelt, Ankeny Track and Field Club, 1.25m/4′ 1.25″, 3rd Place
9-10 Girls High Jump, Alaina Gourley, Danville, 1.10m/3′ 7.25″, 17th Place
9-10 Girls 200M Dash, Kendyl Smith, Mississippi Valley Track Club, 30.59, 32nd Place
9-10 Boys 200M Dash, Jordan Townsend, Tiger Track Club, 30.44, 38th Place
9-10 Boys 200M Dash, Xavier Russell, Central Iowa Excaliburs, 30.46, 39th Place
9-10 Boys 800M Run, Preston Stensland, Ames All-American Track Club, 2:29.77, 9th Place
11-12 Girls 800M Run, Hayden Evans, Mississippi Valley Track Club, 2:48.90, 47th Place
11-12 Boys 800M Run, Luke Knepp, Mississippi Valley Track Club, 2:26.50, 22nd Place
13-14 Boys 800M Run, Aniey Yell-Akok, Ames All-American Track Club, 2:05.69, Qualifies for Finals
15-16 Girls 400M Hurdles, Gabby Bullard, Iowa Speed Track Club, 1:06.65, 17th Place
15-16 Girls 800M Run, Sadie Juergens, Adel, 2:19.32, Qualifies for Finals
15-16 Girls Shot Put, Madison McDermott, Panora, 10.49m/34′ 5″, 25th Place
15-16 Boys 800M Run, Noah Kohut-Jackson, Ames All-American Track Club, 2:09.41, 38th Place
15-16 Boys 400M Hurdles, William Reemstma, Mississippi Valley Track Club, 57.38, 11th Place
17-18 Girls Shot Put, Lea Grady, Mississippi Valley Track Club, 11.77m/38′ 7.5″, 21st Place
17-18 Girls Shot Put, Kaitlin Diggins, High Voltage Track Club, 10.37m/34′ 0.25″, 38th Place
17-18 Girls 200M Dash, Keaton Kester, Earlham, 24,75, Qualifies for Semi Finals
17-18 Girls 400M Hurdles, Jessica Junker, Mississippi Valley Track Club, 1:09.13, 32nd Place
17-18 Girls 800M Run, Paige Kvale, IMPACTT Athletics, 2:30.95, 23rd Place
17-18 Boys Long Jump, Jacob Cubabub-Johannes, Tornado Track Club, 6.02m/19′ 9″, 52nd Place
17-18 Boys Shot Put, Nick Phelps, Kingsley, 16.64m/54′ 7.25″, 8th Place
17-18 Boys Shot Put, Dawson Ellingson, Hudson, No Mark
17-18 Boys 200M Dash, Tanner Iske, West Liberty, 22.59, 31st Place
17-18 Boys 200M Dash, Gratt Reed, Central Iowa Excaliburs, 23.42, 52nd Place
17-18 Boys 400M Hurdles, Peyton Miller, Iowa Speed Track Club, 58.25, 29th Place
17-18 Boys 800M Run, Blake Langhurst, Lisbon, 1:57.55, 10th Place

Tuesdays Iowa Results at JO Nationals

9-10 Girls Triathlon, Laila Fisher, MVP Track Club, 453 pts, 21st Place
11-12 Girls 4x800M Relay, Samantha Craven/Kate Ratstetter/Ava Thornton/Olivia Swalley, Johnston Running Club, 11:54.32, 19th Place

11-12 Girls 4x800M Relay, Hayden Evans/Isabel Stroud/Maya Williams/Audrey Watts, Mississippi Valley Track Club, 11:57.34, 20th Place

11-12 Boys 4x800M Relay, Luke Knepp/Liam McCarthy/Brady Evans/Matthew Pischke/Connor Schutte, Mississippi Valley Track Club, 11:01.05, 15th Place

15-16 Boys Hammer Throw, Tyler Kibling, Mississippi Valley Track Club, 21.52m/70′ 7″, 28th Place

15-16 Boys Hammer Throw, Joshua Graves, Mississippi Valley Track Club, NM, No Place
17-18 Boys 4x800M Relay, Caleb Kibling/Benjamin Curry/Spencer Smith/Keshaun Baker, Mississippi Valley Track Club, 8:32.39, 17th Place

Tamin Lipsey – JO Champion!

Tamin Lipsey of Ames All-American Track Team is the 2017 Champion in the 13-14 boys Pentathlon. He scored 3,328 points on his way to winning the event. His next closest opponent was 240 points behind him at 3088 points. This was almost 100 points better than his Region 8 winning total of 3,246 points.

Congratulations Tamin!

Spencer Smith Places 8th at JO Meet

Spencer Smith of Mississippi Valley Track Club place 8th in the 17-18 Young Men’s 2000 Meter Steeplechase to become the first place winner for Iowa at the 2017 JO meet in Lawrence, Kansas. His 8th place time was 6:31.28, bettering his time at the Region 8 meet by over 20 seconds.